Prostredie Delphi je vhodné na vývoj menších a stredne veľkých Windows aplikácií. Vývoj aplikácií v prostredí Windows čelí niekoľkým výzvam. Delphi aplikácia je vo svojej podstate rozšírením Windows prostredia.
V niektorých prípadoch je tento princíp viditeľný. Príkladom sú kompresné alebo antivírové aplikácie, ktoré sú integrované do kontextového menu prostredia. V prípade problémov ktoré súvisia s komunikáciou s databázou, zdieľanie dát medzi aplikáciami po internete alebo spôsob komunikácie s používateľom sú tieto väzby a závislosti skryté.
Definovanie cieľov a snaha o ich naplnenie je rozdielom medzi programovaním a vývojom aplikácií. Výsledkom programátorského úsilia je kód. Výsledkom vývoja aplikácií je vytvorenie kódu ktorý má koncept a je využitelný používateľmi.
Prezentované aplikácie spĺňajú požiadavku "vývoja softvéru". Nedosiahli však úroveň aby bol niekto ochotný zaplatiť za ich využitie, takže zostali iba ako demo appky.Aplikácia smartFTP je určená predovšetkým pre web developerov. Umožňuje iba dve základné operácie:
Program smartFTP klient je distribuovaný ako freeware a môžete si ho stiahnuť tu (smartFTP ver. 0.7).
Vytvorené v Delphi 10.3 Rio, community edition.
Aplikácia je vytvorená ako ukážka programovania v Delphi. Prečítajte si
Pre potreby dokladovania daňovo uznateľných nákladov na prevádzku motorového vozidla legislatíva vyžaduje vedenie knihy jázd a sledovanie výdavkov súvisiacich s prevádzkou motorového vozidla. Program bol vytvorený podľa legislatívy platnej v kanade v roku 2004 (kanadské pravidlá sú podobné slovenským).
Aplikácie používané na vedenie účtovnej agendy sú typicky jednoduché, navrhnuté tak aby boli prehľadné, intuitívne a ľahko použiteľné priemerne zdatným používateľom. Tieto princípy a postupy majú svoje korene v strohom prostredí MS DOS. Prostredie windows je graficky orientované a plne objektové. Závislosť na knižniciach windows je prekážkou pri vývoji aplikácií v kategórií shareware/freeware ktoré majú byť ľahko distribuovateľné veľkému okruhu používateľov, ktorí nemajú hlbšie počítačové znalosti a zručnosti.
Kategória týchto aplikácií sa označuje názvom WinForms aplikácie. Niekoľko princípov charakterizujúcich tieto postupy sú:
Prístup k databáze je v prostredí windows typicky riešený prostredníctvom ODBC ovládačov. Alternatívou sú tzv. natívne ovládače, ktoré sú vhodné v prípade že program podporuje iba jednu konkrétnu databázu (vrátane verzie DB). Ovládače sú realizované prostredníctvom DLL knižníc a manažované prostredím windows. Ovládače sú súčasne zdieľané jednotlivými aplikáciami. Táto závislosť môže viesť ku konfliktom verzií (tzv. DLL hell problém). V prípade že na klientskom počítači nie sú nainštalované potrebné ovládače, aplikácia nemusí vôbec pracovať.
Alternatívou v prípade jednoduchých aplikácií je pridanie DB ovládača priamo do aplikácie. Takýto typ ovládačov je označovaný ako termínom embedded. V aplikácií CarAgenda je použitá knižnica ktorá podporuje použitie DBF súborov. Jedným z obmedzení knižnice je chýbajúca podpora pre viac-užívateľský prístup (podobný nastaveniam single_user alebo exclusive módov v databázach). Konzistentnosť dát (tzv. ACID-compliant databázy) je ďalším z obmedzení tohto prístupu, ktorý môže predstavovať problém aj v prípade jednouchých desktop aplikácií. Knižnica je plne závislá na možnostiach a vlastnostiach správy súborov poskytovaných operačným systémom.
Program je navrhnutý na základe daňových pravidiel pre „uznateľné daňové náklady súvisiace s prevádzkou motorového vozidla“ platnej v Kanade v roku 2004 . Motorové vozidlo môže byť vo vlastníctve firmy, prenajaté (leasing) alebo vlastnené zamestnancom.
Aplikácia SalesPro umožňuje budovať databázu perspektívnych zákazníkov a následne sledovať jednotlivé kroky komunikácie zo zákazníkom (od vyhľadávania potenciálnych zákazníkov, cez ich oslovenie a konverziu na zákazníka). Ako zdroj dát slúžia rôzne online databázy (napr. yellowpages.com), ktoré je možné poloautomaticky importovať do aplikácie. Program sa pokúsi identifikovať duplicitné záznamy a prípadné duplicity zlúčiť.
Na základe zozbieraných dát je možné generovať zoznam zákazníkov, ktorý je možné využiť ako na oslovenie zákazníkov po telefóne, pripraviť poštovú kampaň, vygenerovať a odoslať emaily alebo využiť externú aplikáciu na odoslanie faxových správ. Informácie o oslovených zákazníkoch sú zaznamenané v databáze a využívajú sa pri generovaní nových zoznamov tak aby sa predišlo opakovanému alebo príliš častému oslovovaniu tých istých firiem. Aplikácie tiež podporuje tzv. blacklist – zoznam kontaktov ktorí si neželajú byť oslovení.
Aplikácia bola pôvodne vytvorená s použitím BDE/Paradox tabuliek, neskôr prekonvertovaná a upravená na databázu firebird (open source alternatíva k Interbase). Aplikácia je vnútorne navrhnutá ako viacvrstvová a pri komunikácií z databázou využíva wraper ktorý vychádza s princípov CRUD. Databáza Firebird spĺňa požiadavky na konzistenciu dát (známe pod akronymom ACID) ale súčasná architektúra kódu nevyužíva všetky možnosti databázy a pri viac-užívateľskom prístupe môžu byť v niektorých prípadoch dáta prepísané iným používateľom.
Aplikácie umožňuje vygenerovanie a odoslanie emailov. Tieto emaily musia spĺňať požiadavky na formát MIME. Výhodou tohto prístupu je možnosť priamo zakomponovať binárne dáta do emailovej správy. Doručený email predstavuje jednoduchšiu webovú stránku z možnosťou HTML formátovania. MIME formát tiež umožňuje špecifikovať čisto textovú verziu obsahu ktorá bude zobrazená v prípade že príjemca nemá možnosť zobraziť HTML verziu správy.
Binárne dáta (napr. obrázky) sú kódované pomocou 7 bitových ASCII znakov a sú priamo súčasťou emailu, bez nutnosti sťahovať čokoľvek z webu. Príklad tzv. multi-part MIME dokumentu si môžete pozrieť ako MIME formát (ukážka emailu)
Niekoľko screenshotov z aplikácie nájdete nižšie:
Ak sa chcete dozvedieť viac o koncepte programu, pozrite si mirror webovej stránky.